- ნაბიჯი 1: NRF24L01 მახასიათებლები
- ნაბიჯი 2: წინაპირობები
- ნაბიჯი 3: დააფიქსირეთ დეტალები
- ნაბიჯი 4: SPI კავშირი სხვადასხვა დაფისთვის
- ნაბიჯი 5: გადამცემი მხარისა და მიმღების მხარის წრე ერთნაირია ამ მაგალითისთვის
- ნაბიჯი 6: კოდი - გადამცემის მხარე:
- ნაბიჯი 7: მიმღები
- ნაბიჯი 8: მიმღების კოდი:
- ნაბიჯი 9: ახსნა:
- ნაბიჯი 10: ბავშვის მონიტორინგის პროექტი NRF24L01 გამოყენებით
- ავტორი John Day day@howwhatproduce.com.
- Public 2024-01-30 10:19.
- ბოლოს შეცვლილი 2025-06-01 06:09.
NRF24L01 არის დაბალი სიმძლავრის 2.4 GHz უკაბელო RF მოდული სკანდინავიური ნახევარგამტარებისგან. მას შეუძლია იმუშაოს baud- ის სიჩქარით 250 kbps- დან 2 Mbps- მდე. თუ იგი მუშაობს ღია სივრცეში დაბალი ბოდის სიჩქარით, მას შეუძლია მიაღწიოს 300 ფუტს. ასე რომ, იგი გამოიყენება მოკლე დიაპაზონში, როგორიცაა სახლის ავტომატიზაცია, სათამაშოები, სათამაშო კონტროლერები და სხვა.
NRF24L01 მოდულს შეუძლია მონაცემთა გადაცემა და მიღება. ის იყენებს SPI პროტოკოლს მიკროკონტროლებთან კომუნიკაციისთვის. ამრიგად, თქვენ შეგიძლიათ გამოიყენოთ მოდული არდუინოსთან ერთად SPI საკომუნიკაციო ქინძისთავებზე. ჩვენ ვნახავთ, როგორ გავაერთიანოთ ეს მოდული Arduino- სთან და გავაკონტროლოთ LED სხვა Arduino- დან. 1 Mhz ინტერვალით 2400 Mhz - 2525 Mhz ოპერაციული დიაპაზონი (2.40Ghz - 2.525 GHz), მას შეუძლია მისცეს შესაძლებლობა ჰქონდეს 125 დამოუკიდებლად მომუშავე მოდემის ქსელი იმავე არეალში. თითოეულ არხს შეიძლება ჰქონდეს 6 -მდე მისამართი და შეუძლია დაუკავშირდეს 6 -მდე სხვა ერთეულს ერთდროულად.
Მახასიათებლები:
- სამუშაო ძაბვა: 9V to 3.6V
- მიწოდების ძაბვა: 3V
- Pin ძაბვა: 5V ტოლერანტული (არ არის საჭირო დონის გადამყვანები)
- დაბალი ღირებულების ერთჯერადი 2.4 GHz GFSK RF გადამცემი IC
იმის გასაგებად, თუ როგორ უნდა შეიქმნას ბავშვის მონიტორინგის პროექტი NRF24L01 გამოყენებით - ეწვიეთ აქ
ნაბიჯი 2: წინაპირობები
საჭირო კომპონენტები:
- Arduino Uno - 2 ნომერი. (ასევე შეგიძლიათ გამოიყენოთ ნანო)
- NRF24L01 უკაბელო RF მოდული - 2 ნომერი. Jumper Wires
ბიბლიოთეკები:
- RF24 ბიბლიოთეკა -
- SPI ბიბლიოთეკა
ნაბიჯი 3: დააფიქსირეთ დეტალები
- GND - გრუნტი
- VCC - კვების წყარო 3.3V (1.9V დან 3.6V)
- CE - ჩიპის ჩართვა
- CSN - ჩიპი აირჩიეთ არა
- SCK - სერიული საათი SPI ავტობუსისთვის
- MOSI - Master Out Slave In
- MISO - ოსტატი Slave Out
- IRQ - შეწყვეტის პინი (აქტიური დაბალი)
მოდული მოიხმარს 1.9V- დან 3.6 V- მდე, მაგრამ ქინძისთავებს შეუძლიათ გაუძლოს 5V- მდე ამტანობას.
ამ მაგალითისთვის გადამცემი მხარისა და მიმღების მხარის სქემა იგივეა.
ნაბიჯი 7: მიმღები
ნაბიჯი 8: მიმღების კოდი:
ნაბიჯი 9: ახსნა:
აღწერა:
const byte მისამართი [6] = "00001";
ჩვენ გამოვიყენეთ "00001", როგორც მისამართი აქ. თქვენ შეგიძლიათ მიანიჭოთ ნებისმიერი რიცხვის სტრიქონი მისამართის დასადგენად. მონაცემები იგზავნება წაკითხვის/ჩაწერის მილის საშუალებით NRF24l01. ეს არის დროებითი ბუფერი, რომელიც ინახავს გასაგზავნი ან მისაღები მონაცემებს.